Podtyp A

To w zasadzie najmniej agresywny rak piersi, który może się trafic- leczenie to operacja, radioterapia ( jeśli była operacja oszczędzająca lub inną podstawa do radio) a następnie antyhormonoterpia 5 lat( przy czystych wezlach) lub do 10 lat ( przy węzłach zajetych).

Najczęściej jako antyhormon stosowany jest tamoksifen bo jest w sam raz dla tego najmniej agresywnego raka .

We wskazanych sytuacjach klinicznych np.wiek chórek w momencie zachorowania do 35 lat lub inne rzeczy które mogą wskazywać na możliwość nawrotu- do tamoksifenu dołącza się zoladex ktorym wyłącza się jajniki.

Podtyp B

Oraz zgodnie z zaleceniami, każda chora w sztucznej lub naturalnej menopauzie powinna mieć włączony kwas zoldrenowy w celu zapobiegania przerzutom do kosci.

Raka luminalnego B leczy się tak samo jak luminalnego A, ale konieczna jest też chemioterapia.

Jeśli guz jest mały i średni (do 2 cm) a węzły są czyste ( może jakiś jeden zajety) przy raku luminalnym her ujemnym B zaczyna się operacją- jeśli natomiast zaawansowanie jest wieksze- albo ki67 jest wysokie- np. powyżej 50% zaczyna się chemioterapia i po jej zakończeniu jest operacja.

Standartem jest schemat 4 Ac co 3 tygodnie( czyli tzw czerwona plus cyklofosfamid) + 12 palitakseli co tydzień lub 4 potrójne docetaksele co 3 tygodnie (czyli tzw.biala).

Czasem przy luminalnym B może być wystarczająca sama białą chemia w schemacie TC (docetaksel plus cyklofosfamid) – 4 lub 6 wlewow co 3 tygodnie

Stosuje się go często u starszych chorych, z problemami z sercem( chemia czerwona nie może być u takich chorych stosowana) lub też u chorych które mają graniczne wyniki czy dać czy nie chemie, ki67 nie jest wysokie np. 30-40), mało zajętych węzłów.

Czasem też u młodszych chorych, z silnym organizmem ale i większym zaawansowaniu choroby i agresywnym nowotworze( wysokie ki67) onkolog podaje schemat jak wyżej ale zamiast co 3 tygodnie to co 2 tygodnie- jest on bardzo skuteczny, ale chora i jej organizm musza dawać radę.

W raku luminalnym b często zamiast tamoksifenu, który w tym typie może okazać się za slaby- zwłaszcza gdy ki jest wysokie a węzły zajęte- już w pierwszej linii stosuje się inhibitory aromatazy – letrozol (ten zwłaszcza w zrazikowym) anastrozol lub eksemestan( ten zwłaszcza w przewodowym u młodszych chorych z czynnikami nawrotu np. G3, wysokie ki67).

.